Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Regulamin Organizacyjny Żłobka Miejskiego w Lubaczowie, zwany dalej regulaminem określa:
- zasady funkcjonowania żłobka,
- prawa i obowiązki dzieci i rodziców korzystających z opieki żłobka,
- warunki współdziałania z innymi instytucjami i organizacjami
- strukturę organizacyjną żłobka.
- Żłobek działa na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2024r. poz. 338 t.j).
- Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy (Dz. U. z 2023r. poz. 1046 oraz z 20224 poz.878, 1222 i 1871)
- Regulamin korzystania z wyżywienia w tym ustalenia opłat za posiłki w Żłobku Miejskim w Lubaczowie z dnia 27 kwietnia 2018 r.
- Uchwały Nr 46/VII/2024 Rady Miejskiej w Lubaczowie z dnia 26 września 2024r.
w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w Żłobku Miejskim
w Lubaczowie oraz określenia warunków częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat. - Statutu Żłobka Miejskiego w Lubaczowie z dnia 28 listopada 2024r.
Rozdział II
Zasady funkcjonowania żłobka
§ 2
- Żłobek jest powołany do sprawowania opieki dla dzieci w wieku od 1 roku życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym, na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) – 4 rok życia
- Żłobek funkcjonuje przez cały rok od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem przerw ustalonych z organem prowadzącym i dni ustawowo wolnych od pracy.
- Termin przerw ustalonych z organem prowadzącym podany jest do 31 maja każdego roku.
- Żłobek jest czynny w godzinach od 6:30 do 16:00.
- Organizację pracy dla w żłobku określa ramowy rozkład dnia, uwzględniający wiek dzieci, rodzaj i formę zajęć wychowawczych i edukacyjnych.
§ 3
- Do realizacji celów statutowych żłobek posiada odpowiednie pomieszczenia
i wyposażenie (dwie sale zabaw, łazienka, szatnia, korytarz, kuchnia wspólna
z przedszkolem). - Podstawową jednostką organizacyjną żłobka jest grupa, z której tworzy się podgrupy obejmujące dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Liczba dzieci w grupie uzależniona jest od ilości opieki i powierzchni sal zabaw.
- Żłobek Miejski w Lubaczowie dysponuje 32 miejscami dla dzieci.
§ 4
- Dyrektor żłobka powierza poszczególne grupy dzieci opiece opiekunów.
- Żłobek prowadzi dla każdej grupy dokumentację, w której umieszcza się plan zajęć na poszczególne miesiące dla danej grupy oraz dziennik, w którym dokumentuje się codzienne zajęcia.
- Plan zajęć może być udostępniony:
- przedstawicielom organu prowadzącego,
- dyrektorowi żłobka lub osobie przez niego upoważnionej,
- rodzicom (prawnym opiekunom) na ich życzenie,
- pracownikom naukowym i studentom, za zgodą dyrektora – w zakresie badań prowadzonych na terenie żłobka w obecności dyrektora żłobka lub osoby przez niego upoważnionej.
4. Żłobek zapewnia ochronę danych osobowych związanych z wykonywanymi zadaniami.
§ 5
- Przyjęcie dzieci do żłobka odbywa się na przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, na wniosek rodziców/opiekunów prawnych. Wzór karty zgłoszenia dziecka, stanowi załącznik Nr 1do niniejszego Regulaminu.
- Dzieci mogą być przyjmowane są przez cały rok w miarę wolnych miejsc.
- Nabór do żłobka odbywa się od 1 marca do 30 marca każdego roku.
- W terminie od 1 do 5 kwietnia prowadzona jest weryfikacja kart zgłoszenia dziecka do żłobka i wymaganych dokumentów przez komisję rekrutacyjną powołaną zarządzeniem Dyrektora określającym:
- Skład komisji
- Okres działania Komisji
- Zadania Komisji
- W terminie od 7 kwietnia do 15 kwietnia na tablicy informacyjnej żłobka zamieszczona zostanie lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych dzieci.
- Do dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych do końca kwietnia następuje pisemne potwierdzenie woli rodziców korzystania z usług żłobka od 1 września danego roku, w którym nastąpiła rekrutacja
( załącznik Nr 2). - Rodzic, który pomimo zakwalifikowania się dziecka do Żłobka Miejskiego, rezygnuje korzystania z usługi wychowawczej, zgłasza rezygnację w formie pisemnej.
- Dzieci uczęszczające do żłobka, które kontynuują pobyt na kolejny rok szkolny nie biorą udziału w rekrutacji, o której mowa w ust. 1-9. Rodzice w terminie od 10lutego do 28 lutego danego roku składają na kolejny rok szkolny deklarację pobytu dziecka w żłobku (załącznik nr 3).
- W roku szkolnym, w którym powyższe daty wypadają w czasie dni wolnych od pracy termin przesuwa się do najbliższego dnia roboczego (włącznie).
- Rekrutację dziecka do żłobka przeprowadza dyrektor żłobka na podstawie zarządzenia podanego do publicznej wiadomości w BIP Urzędu Miasta i wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń w placówce.
- W pierwszej kolejności, zgodnie ze Statutem, do żłobka przyjmowane są:
- dzieci zamieszkałe na obszarze Gminy Miejskiej Lubaczów,
- dzieci legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności,
- dzieci rodzica /opiekuna prawnego, wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- dzieci rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko
w rozumieniu art.3 ust. 17a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. świadczeniach rodzinnych, - dzieci rodziców/opiekunów prawnych pracujących lub uczących się,
- dzieci z rodzin wielodzietnych ( troje i więcej dzieci),
- dziecko posiadające rodzeństwo w żłobku,
- dziecko, którego rodzice wykonują prace na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą.
- Kryteria oraz punkty rekrutacyjne przyjęcia dziecka do żłobka określa załącznik Nr 4.
§ 6
- Przyjmowanie dzieci do grupy odbywa się od godz.6:30 do godz. 8:30.
- Nieobecność dziecka w żłobku powinna być zgłoszona przez rodziców dzień wcześniej do godziny 15.00, a w wyjątkowych przypadkach następnego dnia w godzinach porannych.
- Dziecko należy przyprowadzać do placówki po porannej toalecie, czyste (zmieniona pielucha, czysta głowa, obcięte paznokcie, czysta bielizna i ubranko).
- Żłobek zapewnia każdemu dziecku kołderkę oraz poduszkę.
- Rodzice raz w miesiącu tj. piątek pobierają pościel, piżamkę do prania oraz w każdym czasie, kiedy zaistnieje taka potrzeba.
- Opiekun / pielęgniarka ma prawo nie przyjąć dziecka z wyraźnymi oznakami choroby (chorobowe zmiany skórne, podniesiona temperatura, kaszel, ropny wyciek z oka, ucha, nosa itd.).
- Dziecko wchodzące do grupy przekazywane jest przez rodzica/opiekuna prawnego pracownikowi żłobka. Zabrania się wpuszczania dziecka samego.
- Zabrania się zakładania dzieciom kolczyków, pierścionków, koralików i innych ozdób, jak również przynoszenia do żłobka małych, ostrych zabawek , które w jakikolwiek sposób mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci.
- Zabrania się oddawania dzieci do grupy z „przekąskami” w buzi.
- Dziecko ma prawo do przyniesienia ze sobą swojego ulubionego „pluszaka” – musi on być czysty i podpisany imieniem i nazwiskiem dziecka.
- Dzieci należy odbierać najpóźniej do godziny 16:00.
- Dziecko powinno być odebrane przez rodziców/opiekunów lub przez inne osoby upoważnione pisemnie przez rodziców/opiekunów dziecka.
- Pracownik może wymagać okazania dokumentu w celu zweryfikowania tożsamości osoby odbierającej dziecko.
- Rodzic / opiekun po odebraniu dziecka z grupy od pracownika żłobka staje się od tej chwili odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo na terenie placówki.
- Osoby nie posiadające upoważnienia od rodziców/opiekunów prawnych, będące pod wpływem alkoholu, środków odurzających oraz osoby niepełnoletnie nie mają prawa odebrać dziecka ze żłobka.
- Pracownicy żłobka zobowiązani są do natychmiastowego poinformowania rodziców lub opiekunów o wystąpieniu niepokojących zmian u dziecka takich jak podniesiona temperatura, wysypka, poważniejszy uraz, biegunka, wymioty.
- Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do jak najszybszego odebrania dziecka
z placówki w chwili zgłoszenia wyżej wymienionych objawów.
§ 7
- Rodzice, prawni opiekunowie dziecka uczęszczającego do Żłobka zobowiązani są do ponoszenia comiesięcznej odpłatności za pobyt i opiekę pielęgnacyjną dziecka, a także za wyżywienie.
- Miesięczna opłata stała za pobyt dziecka, opiekę pielęgnacyjną, wychowawczą i edukacyjną wynosi 1500,00 zł zgodnie z Uchwałą Nr 5/2024 Rady Miejskiej w Lubaczowie z dnia 1 października 2024 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w Żłobku Miejskim w Lubaczowie oraz określenia warunków częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat.
- W przypadku nieobecności dziecka w Żłobku opłata stała nie podlega zwrotowi.
- Opłaty stałej nie pobiera się w okresie przerwy urlopowo – wakacyjnej pracy Żłobka.
- Opłata stała nie obejmuje kosztów wyżywienia.
- Opłatę za wyżywienie ustala dyrektor Żłobka na podstawie wysokości kosztów surowca użytego do przygotowania posiłków.
- W przypadku uczęszczania do Żłobka rodzeństwa opłata, o której mowa w §7 ust.2, ulega obniżeniu o 50% za drugie i każde następne dziecko.
- Opłata za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobku powinna być wpłacona na rachunek bankowy Żłobka Miejskiego Nr 86 9101 0003 2001 0016 1033 0001 w terminie od 7 do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wnoszona jest opłata.
§ 8
1. Skreślenie dziecka z listy dzieci korzystających ze żłobka może nastąpić w przypadku:
- nie uregulowania przez rodziców/opiekunów prawnych dziecka, wymaganych opłat za korzystanie ze żłobka do ostatniego dnia miesiąca w którym opłata jest wymagana;
za datę zapłaty przyjmuje się dzień uznania środków na rachunku bankowym żłobka,
- na wniosek rodzica lub opiekuna prawnego zachowując miesięczny okres wypowiedzenia, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody dyrektora żłobka przed pierwszym dniem następnego miesiąca,
- nie stosowania się rodziców/opiekunów prawnych do Instrukcji i Regulaminów obowiązujących w placówce.
2. W przypadku dobrowolnej rezygnacji ze żłobka rodzic zgłasza swoją wolę w formie pisemnej ( załącznik Nr 5).
Rozdział II
Prawa i obowiązki dzieci i rodziców korzystających z opieki żłobka
§ 9
- Warunki pobytu w żłobku zapewniają dzieciom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, poszanowanie ich godności osobistej oraz życzliwe i podmiotowe traktowanie.
- Dzieci w żłobku mają prawo wynikające z praw dziecka, a w szczególności do:
- korzystania ze świadczeń opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych realizowanych, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy, dostępnymi metodami i środkami, zasadami etyki zawodowej oraz ze szczególną starannością,
- właściwego zorganizowania procesu opiekuńczo – wychowawczo–dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
- przebywania na świeżym powietrzu,
- prawidłowego zaspakajania potrzeb żywieniowych,
- zaspakajania potrzeb emocjonalnych i ruchowych.
§ 10
- Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, korzystającego z opieki żłobka mają prawo do:
- pełnej i rzetelnej informacji na temat realizacji miesięcznego planu zajęć w grupach, pełnej i rzetelnej informacji na temat rozwoju psychofizycznego dziecka, wglądu do dokumentacji dziecka,
- wnoszenia skarg i wniosków oraz zastrzeżeń w zakresie wykonywania zadań przez żłobek,
- wyrażania opinii i wniosków na temat funkcjonowania żłobka dyrektorowi placówki oraz organowi sprawującemu nadzór merytoryczny nad placówką,
- udziału w zajęciach prowadzonych w żłobku pod warunkiem wcześniejszego
- uzgodnienia z dyrektorem terminu oraz stosowania się do zaleceń kadry opiekuńczej świadczącej opiekę nad dziećmi w trakcie prowadzonych zajęć.
2. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do stosowania się do następujących zasad:
- przestrzegania postanowień Statutu oraz Regulaminu Organizacyjnego Żłobka,
- uczestniczenia w zebraniach rodziców,
- współpracy z dyrektorem i personelem żłobka,
- przyprowadzanie do żłobka tylko zdrowego dziecka,
- zawiadomienia o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania, numeru telefonu kontaktowego lub innych niezbędnych danych dotyczących dziecka,
- zgłoszenia urazów i zmian widocznych na skórze dziecka, które miały miejsce poza placówką (siniaki, zadrapania, odparzenia itp.),
- informowania o stwierdzonej u dziecka choroby zakaźnej,
- nie wchodzenia do pomieszczeń służbowych.
§ 11
- W żłobku może zostać utworzona Rada Rodziców, która reprezentuje ogół rodziców (opiekunów prawnych) dzieci uczęszczających do żłobka.
- Rada Rodziców ustala z dyrektorem żłobka zasady udziału rodziców w zajęciach prowadzonych w żłobku.
- W żłobku może działać tylko jedna Rada Rodziców.
- Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady.
§ 12
- Warunkiem uczęszczania dziecka do żłobka jest bezwzględne przestrzeganie zasad panujących w placówce.
- Skargi i wnioski oraz zastrzeżenia można składać w formie ustnej i pisemnej bezpośrednio do dyrektora żłobka.
Rozdział IV
Warunki współdziałania z innymi instytucjami i organizacjami
§ 13
- Żłobek współdziała w realizacji swoich zadań statutowych z Miejskim Przedszkolem Nr 2
w Lubaczowie. - Współpraca dotyczy w szczególności uzgadniania terminu przerwy wakacyjnej.
- Żłobek może współpracować z innymi placówkami, przedszkolami, szkołami, klubami, organizacjami społecznymi w celu: a) wzbogacania wiedzy, b) wymiany doświadczeń, c) organizowania wspólnych form doskonalenia zawodowego oraz innych spraw niewymienionych w punktach a-c.
- Przy zapewnianiu opieki nad dziećmi przebywającymi w żłobku lub klubie dziecięcym można korzystać z pomocy wolontariuszy.
- Wolontariusz, przed rozpoczęciem świadczenia pracy w żłobku lub klubie dziecięcym,zobowiązany jest do odbycia szkolenia z udzielania dziecku pierwszej pomocy.
Rozdział V
Struktura organizacyjna żłobka
§ 14
- Żłobek jest jednostką budżetową Gminy Miejskiej Lubaczów
- Dyrektor kieruje żłobkiem i reprezentuje go na zewnątrz.
- Dyrektor jest służbowym przełożonym wszystkich pracowników żłobka.
- W czasie nieobecności Dyrektora, jego zadania wykonuje osoba upoważniona przez Organ Prowadzący.
- Do zadań dyrektora żłobka należy w szczególności:
- kierowanie całością spraw administracyjno-gospodarczych i finansowych zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawa, - opracowanie regulaminu organizacyjnego oraz przepisów wewnętrznych regulujących pracę żłobka,
- organizowanie pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej, s
- prawowanie nadzoru na realizacją zadań żłobka,
- pełnienie obowiązków kierownika zakłady w rozumieniu kodeksu pracy.
- kierowanie całością spraw administracyjno-gospodarczych i finansowych zgodnie
Zakres obowiązków ( czynności ) na stanowisku referenta do spraw sekretariatu obejmuje:
- bieżące prowadzenie spraw zleconych przez dyrektora, w szczególności tworzenie projektów pism, korespondencji i dokumentów, przepisywanie ich oraz zbieranie
i gromadzenie informacji, - przyjmowanie i łączenie rozmów telefonicznych,
- segregowanie i przechowywanie akt osobowych,
- sporządzanie statystyk,
- kontrola nad właściwym funkcjonowaniem stanowiska komputerowego,
- odpowiedzialność za terminowy obieg dokumentów pomiędzy Żłobkiem, a MZO
w Lubaczowie, - segregowanie i przechowywanie dokumentów, zakładanie nowych teczek dostosowanych do istniejącego systemu,
- dostawy do biura, realizacja próśb o wydanie materiałów biurowych i kontrola ich stanu,
- odbieranie, sortowanie i rozprowadzanie korespondencji przychodzącej,
- przesyłanie i przyjmowanie dokumentów za pomocą poczty elektronicznej,
- prowadzenie archiwum zakładowego zgodnie z instrukcją archiwizacyjną obowiązującą
w Żłobku Miejskim w Lubaczowie, - wykonywanie innych poleceń dyrektora, związanych z właściwym wykonywaniem obowiązków należących do Żłobka Miejskiego w Lubaczowie.
§ 16
Zakres obowiązków ( czynności ) na stanowisku opiekunki dziecięcej obejmuje:
- opieka pielęgnacyjna i wychowawcza dzieci,
- wykonywanie różnych codziennych zabiegów pielęgnacyjnych,
- tworzenie warunków wspomagających rozwój dzieci, ich zdolności i zainteresowań poprzez obserwację i kontakt indywidualny,
- opracowywanie planów zajęć dla grupy dzieci,
- sprawowanie indywidualnej opieki nad każdym dzieckiem oraz utrzymywanie kontaktu z rodzicami w zakresie poznania i ustalania potrzeb rozwojowych dziecka,
- prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka.
- ustalanie form pomocy w działaniu wychowawczym,
- dbanie o bezpieczeństwo dzieci,
- nadzór nad przestrzeganiem ustalonego porządku dnia,
- kontrolowanie stanu zabawek i pomocy wychowawczych, czuwanie nad ich właściwym wykorzystaniem, systematycznym uzupełnianiem i konserwacją,
- dbanie o estetyczny wygląd sal i pomieszczeń żłobka,
- wykonywanie innych poleceń dyrektora, związanych z organizacją pracy żłobka.
Zakres obowiązków ( czynności ) na stanowisku pielęgniarki – położnej obejmuje:
- sprawdzanie wyposażenia apteczki,
- zbieranie wywiadów od rodziców/opiekunów w zakresie stanu zdrowia dzieci,
- obserwowanie stanu zdrowia dzieci i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dyrektorowi żłobka i rodzicom,
- kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych w zakresie żywienia i higieny,
- udzielanie pierwszej pomocy dzieciom oraz pracownikom w nagłych wypadkach oraz organizowanie pomocy lekarskiej w razie potrzeby,
- prowadzenie indywidualnej dokumentacji dziecięcej,
- udział w szkoleniach oraz zebraniach rodziców,
- prowadzenie poradnictwa z zakresu pielęgnacji dziecka dla rodziców i pracowników żłobka,
- wykonywanie innych poleceń dyrektora, związanych z organizacją pracy żłobka.
§ 17
Zakres obowiązków ( czynności ) na stanowisku kucharki obejmuje:
- przestrzeganie zasad bhp oraz właściwe wykorzystanie sprzętu kuchennego,
- uczestniczenie w planowaniu jadłospisów i przygotowywaniu według nich posiłków,
- sporządzanie posiłków zgodnie z wymogami racjonalnego żywienia, w tym:
- porcjowanie posiłków,
- dbałość o najwyższą jakość, smak i estetykę wydawanych posiłków,
- dbałość o zgodność kaloryczną przygotowywanych posiłków z ich zaplanowaną wartością,
- wydawanie posiłków o wyznaczonych godzinach.
- pobieranie produktów spożywczych z magazynu żywnościowego w ilościach przewidzianych recepturą,
- zabezpieczanie posiłków przed przerobieniem,
- dbałość o czystość pomieszczeń kuchennych, utrzymywanie we właściwym stanie powierzonego sprzętu kuchennego.
- niezwłoczne informowanie przełożonego o powstałych usterkach oraz wszelkich nieprawidłowościach stanowiących zagrożenie zdrowia lub życia,
- stosowanie norm i zasad zawartych w księgach HACCP,
- wykonywanie innych prac zleconych przez dyrektora dotyczących pracy.
§ 18
Zakres obowiązków (czynności) na stanowisku woźnej obejmuje:
- czynności opiekuńcze i obsługowe w stosunku do wychowanków;
- utrzymywanie czystości w przydzielonych pomieszczeniach;
- utrzymywanie w stanie używalności powierzonego sprzętu;
- utrzymywanie czystości wokół budynku żłobkaprzestrzeganie przepisów BHP i ppoż.,
- czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci,
- wykonywanie innych czynności poleconych przez dyrektora, wynikających
z organizacji pracy w żłobku.
Rozdział VIII
Postanowienia końcowe
§ 19
- Regulamin obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności żłobkowej: dzieci, rodziców i pracowników.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.